Według szacunków, na tego rodzaju dolegliwości cierpi nawet 70% osób, a odsetek ten wzrasta do nawet 90%, gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie osobo po 45 roku życia, choć nie brakuje również przypadków młodzieńczych. Paradontoza, określana również jako zapalenie przyzębia, jest więc stosunkowo powszechnym problemem, a jego przyczyn upatrywać należy w przede wszystkim w niewłaściwych nawykach w zakresie higieny. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty tego zagadnienia, z naciskiem na objawy, przyczyny, sposób leczenia oraz działania profilaktyczne.
Przewlekłe zapalenie przyzębia — czym jest paradontoza?
Paradontoza to w istocie infekcja przyzębia — tkanek okalających ząb, które jednocześnie stabilizują go w dziąśle — która objawia się między innymi stanem zapalnym. Wywoływana jest przez bakterie, których rozwój wspomagany jest przez złą higienę jamy ustnej, przede wszystkim niedokładne lub zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprzyja to odkładaniu się osadu, który po pewnym czasie zamienia się w kamień. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do rozchwiania lub całkowitego wypadnięcia zębów, a najczęściej w pierwszej kolejności atakuje siekacze oraz trzonowce.
Objawy paradontozy — jak wygląda zapalenie przyzębia?
Większość objawów zapalenia przyzębia można z łatwością zaobserwować gołym okiem. Do tych należy między innymi zaczerwienienie oraz obrzęk dziąseł oraz wszelkie nieprzyjemności z tego wynikające — ból podczas jedzenia i szczotkowania czy też wrażliwość na zmianę temperatur. Poza tym do objawów należy także opuszczenie się linii dziąseł, krwawienie oraz nierzadko nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. To jednak nie wszystko — jednym ze skutków paradontozy są także liczne ubytki w kośćcu. Jak wspomnieliśmy wyżej, wszystko to prowadzi do osłabienia stabilności zęba, a w konsekwencji nawet do jego utarty.
Parodontoza — przyczyny stanu zapalnego
Do najbardziej powszechnych przyczyn paradontozy należy nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie sprzyja zaleganiu resztek pokarmu, co stwarza świetne warunki do rozwoju bakterii. Płytka nazębna osadza się na szkliwie doprowadzając do stopniowego odsuwania się dziąseł, a powstałe przestrzenie oznaczają więcej miejsca na odkładającą się żywność oraz bakterie.
Niedociągnięcia w zakresie higieny nie są jednak jedyną przyczyną tego typu dolegliwości. Czynniki sprzyjające powstawaniu stanów zapalnych mogą być różne — począwszy od uszkodzeń mechanicznych, aż po inne infekcje jamy ustnej. Nie bez znaczenia są tu również choroby przewlekłe oraz inne schorzenia obniżające ogólną odporność. Warto również pamiętać, że paradontoza jest dolegliwością do pewnego stopnia dziedziczną, więc jeśli cierpi na nią ktoś z naszych bliskich, automatycznie znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.
Jak leczyć paradontozę — sposoby zwalczania zapalenia przyzębia
Pierwszą linią obrony przeciw dolegliwości tego rodzaju są różnego rodzaju preparaty do samodzielnego stosowania — specjalistyczne pasty, maści do smarowania dziąseł czy też płyny do płukania. Choć nie zwalczają one istoty problemu, a jedynie objawy, część z tego typu środków warto stosować profilaktycznie. Jeśli chodzi o leczenie, mowa tutaj o zabiegach takich jak skaling, piaskowanie oraz kiretaż, których celem jest usunięcie kamienia oraz innych zalegających osadów. Leczenie pod okiem specjalisty należy rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów — zaawansowana paradontoza to dużo bardziej skomplikowana terapia.
W przypadku tego rodzaju dolegliwości niezwykle istotna jest wspomniana już profilaktyka — budowanie pozytywnych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej warto zacząć już od najmłodszych lat. Odpowiednio dobrana pasta oraz poprawne szczotkowanie to absolutna podstawa. Profilaktyczne usuwanie kamienia warto natomiast wykonywać przynajmniej 2 razy do roku.
Zapalenie przyzębia — periodontolog w Bydgoszczy
Więcej informacji na temat objawów, przyczyn oraz leczenia najczęstszych schorzeń stomatologicznych znaleźć można w ramach pozostałych wpisów na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do Kliniki Alfa Med, w której przyjmą Państwa lekarze o specjalizacji z periodontologii.