Sedacja

Lęk przed wizytą stomatologiczną dotyczy znacznej części pacjentów dziś są sposoby, aby jemu przeciwdziałać!

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z urządzenia MASTER FLUX, którego działanie ma na celu poprawę samopoczucia pacjenta podczas zabiegu stomatologicznego. Master Flux jest urządzeniem medycznym klasy A. Jest to najnowszy i najbardziej zaawansowany model urządzenia do sedacji. Urządzenie służy do podawania podtlenku azotu. Jest to w pełni bezpieczna i chętnie wykorzystywana metoda walki z lękiem przed bólem.

Sedacja podtlenkiem azotu (tzw. gazem rozweselającym) powoduje stan odprężenia, rozluźnienia i uspokojenia przy znikomym działaniu nasennym. Pozwala utrzymać pełen kontakt z pacjentem, nie działa zwiotczająco na mięsnie, a do obsługi urządzenia nie potrzeba lekarza anestezjologa. Gaz szybko przestaje działać po zaprzestaniu jego podawania, dlatego po zabiegu możliwe jest prowadzenie pojazdów mechanicznych przez pacjenta.

Na czym polega sedacja podtlenkiem azotu?

Pacjent, leżąc na fotelu, wdycha mieszaninę podtlenku azotu i tlenu przez niewielką maseczkę. Po chwili odczuwa stan fizycznego odprężenia, uspokojenia i lekkiego znieczulenia. Zastosowanie sedacji wywołuje stan tzw. niepamięci wstecznej, co oznacza, że po zaprzestaniu działania gazu pacjenci często nie pamiętają szczegółowo przebiegu samej wizyty. Tym samym eliminujemy wrażenie nieprzyjemnych skojarzeń i doznań po wizycie. Zastosowanie podtlenku azotu jest w pełni bezpieczne, również dla dzieci od 3. roku życia. Podtlenek azotu nie łączy się z hemoglobiną i nie podlega przemianom w organizmie pacjenta. Jest wydalany z organizmu w procesie oddychania. Po upływie 20 minut pacjent czuje się już zupełnie normalnie i może powrócić do codziennych aktywności, w tym prowadzenia samochodu.

Zastosowanie sedacji podtlenkiem azotu zrewolucjonizowało leczenie pacjentów ze szczególnym lękiem przed dentystą (dentofobia), w tym również dzieci.

Kiedy jest zalecana sedacja?

Lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym nie jest zarezerwowany tylko dla dzieci. Także dorośli pacjenci często borykają się ze stresem związanym z leczeniem zębów, a w skrajnych przypadkach, z dentofobią. W tym przypadku szczególnie zalecana jest sedacja wziewna.

Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej

Podawania gazu rozweselającego nie zaleca się u kobiet w ciąży, osób cierpiących na przewlekłe choroby układu nerwowego, takie jak m.in. stwardnienie rozsiane, oraz u pacjentów borykających się z epilepsją czy zaawansowaną cukrzycą.

Zalecenia dla pacjentów

Co najmniej 4 godziny przed planowaną wizytą w gabinecie, zaleca się ograniczyć spożywanie posiłków. W dniu zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego obowiązuje zakaz spożywania leków uspakajających oraz alkoholu.

Czym jest gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu, podawana pacjentom podczas zabiegów, w celu ograniczenia dolegliwości z nimi związanych. Jest w pełni usuwalna z organizmu w ciągu kilkunastu minut od zaprzestania jego podawania i nie powoduje otępienia, przez co jest bezpieczna dla pacjentów.