Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii, zajmująca się chorobami przyzębia. Są one jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u Pacjentów i stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zębów. Wspomniane schorzenia można leczyć, dlatego warto udać się do stomatologa, aby zaczerpnąć fachowej wiedzy.
W klinice ALFA-MED oferujemy pełen zakres zabiegów periodontologicznych i periochirurgicznych.

Czym zajmuje się periodontolog?

Wsparcie periodontologa obejmuje diagnozowanie, leczenie oraz profilaktykę chorób przyzębia. W zakresie pomocy świadczonej w klinice Alfa-Med mieści się m.in.:

 • estetyczne szynowanie rozchwianych zębów – ma na celu ich unieruchomienie, w celu przywrócenia pacjentowi komfortu podczas spożywania posiłków;
 • kiretaż zamknięty – zabieg z zakresu periodontologii, polegający na oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych z nagromadzonego kamienia;
 • pokrycie recesji dziąsłowych –wykonywane w celu ograniczenia nadwrażliwości oraz przywrócenia estetycznego uśmiechu;
 • pogłębienie przedsionka jamy ustnej – stosowane w celu ograniczenia podrażnień błony śluzowej i uszkodzeń zębów, wskutek zbyt wąskiej przestrzeń między wargami a dziąsłami;
 • leczenie periimplantitis – terminem tym określa się zapalenie tkanek wokół implantu stomatologicznego, m.in. przy pomocy środków antybakteryjnych, antybiotykoterapii bądź leczenia chirurgicznego.
 • zabiegi płatowe na przyzębiu – stosowane w zaawansowanych schorzeniach tkanek, w tym m.in. w stanach zapalnych występujących w obrębie tkanki kostnej okalającej korzeń;
 • leczenie zapaleń dziąseł – oparte jest m.in. na preparatach o działaniu ściągającym oraz czynnościach mających na celu poprawę higieny jamy ustnej;
 • odbudowa utraconej kości przy zastosowaniu materiałów kościozastępczych – wykonywana po utracie zębów, m.in. w celu umożliwienia zastosowania leczenia implantologicznego;
 • leczenie protetyczne w chorobach przyzębia – jego zakres obejmuje odbudowę zębów, utraconych m.in. w wyniku schorzeń periodontologicznych;
 • dokładne wskazówki dotyczące dbania o higienę jamy ustnej – przekazywane w celu ograniczenia powstawania kamienia i osadów, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń.

Nasza klinika stomatologiczna świadczy wsparcie z zakresu udzielania porad oraz leczenia periodontologicznego. Tego rodzaju terapię stosuje się w przypadku gdy Pacjent skarży się na problemy związane z przyzębiem. Objawami tych schorzeń może być chwiejność zębów, odsłonięte szyjki, krwawienie z dziąseł i ich stany zapalne, nadwrażliwość na zimno i ciepło oraz nieprzyjemny zapach z ust.

W takim przypadku należy udać się na konsultację periodontologiczną do kliniki Alfa-Med, podczas której lekarz stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej i wdroży odpowiednie leczenie bądź zaleci stosowną profilaktykę. Im szybciej Pacjent zgłosi się do kliniki dentystycznej po zauważeniu pierwszych objawów chorobowych, tym większe są szanse na ich pełne wyleczenie.

Najczęściej wspomniane schorzenia związane są z nieprawidłową higieną jamy ustnej, paleniem tytoniu, chorobami genetycznymi i metabolicznymi, a także zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Zdarza się również, że występują one na skutek istniejących wad zgryzu czy bruksizmu.

Należy zaznaczyć, że nie powinno się lekceważyć objawów, wskazujących na problemy z przyzębiem, gdyż mogą one prowadzić do wypadania zębów. Tej nieprzyjemnej konsekwencji można jednak uniknąć, stosując właściwą terapię zalecaną przez dentystę.

Podstawowe fazy leczenia periodontologicznego

Kiedy Pacjent trafia do naszej kliniki stomatologicznej z chorobą, która kwalifikuje się do leczenia periodontologicznego, przystępujemy do rozpoczęcia terapii, na którą składają się trzy fazy.

 • I faza: higienizacyjna – w tej fazie wykonujemy zabiegi, takie jak polerowanie, piaskowanie i scaling. W jej trakcie stomatolog przeprowadza także leczenie próchnicy, pokrywa zęby lakierem fluorowym i koryguje nieprawidłowości w uzupełnieniach protetycznych oraz przekazuje Pacjentowi instrukcje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej.
 • II faza: korekcyjna (właściwa) – w przypadku, gdy zabiegi dokonane podczas fazy higienizacyjnej nie przynoszą zamierzonych efektów, dentysta wdraża bardziej zaawansowane metody lecznicze. Zalicza się do nich ostateczną terapię zgryzu i leczenie protetyczne. Czasem istnieje również potrzeba wykonania zabiegów, oferowanych przez mikrochirurgię periodontologiczną.
 • III faza: podtrzymująca – jej celem jest niedopuszczenie do nawrotu choroby. Pacjent zgłasza się do kliniki dentystycznej na kontrolne badania stomatologiczne.