Stomatologia dziecięca

Bez bólu i stresu

Stomatologia dziecięca zajmuje się głównie leczeniem próchnicy, zabezpieczaniem zębów lekami oraz fluoryzacji.

Dzieci odczuwają naturalny lęk przed wizytą u stomatologa. Dlatego najlepiej udać się na pierwszą wizytę jeszcze zanim maluchowi zacznie dokuczać ból ząbków.

Wizyta adaptacyjna

W naszej klinice Alfa-Med w Bydgoszczy wraz ze swoją Pociechą mogą Państwo odbyć wizytę adaptacyjną, dzięki której dziecko zapozna się ze stomatologiem, personelem medycznym, narzędziami oraz gabinetem stomatologicznym. Wizyta adaptacyjna w naszej klinice prowadzona jest w formie zabawy i niekoniecznie musi być związana z zabiegiem.

Wypełnienia

Specjalnie dla naszych najmłodszych pacjentów oferujemy kolorowe wypełnienia, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są one nowoczesne i w pełni bezpieczne. Dziecko wybiera swój ulubiony kolor co odwraca uwagę od zabiegu, zachęca do współpracy ze stomatologiem oraz rozładowuje stres. Dzięki kolorowym wypełnieniom mali pacjenci z chęcią dbają o ząbki i chętniej przychodzą na kolejna wizytę. Oczywiście istnieje również możliwość zastosowania wypełnień standardowych.

Dentysta dla dzieci – jak przygotować malucha do wizyty?

Współczesna stomatologia dziecięca znacznie różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś najmłodsi pacjenci korzystają ze specjalnie przystosowanych gabinetów, wyposażonych w kolorowe fotele, zabawki, a nawet telewizory do wyświetlania bajek. Dentysta dziecięcy powinien wykazać się odpowiednim podejściem do małego pacjenta. Ważne jest jednak również należyte przygotowanie malucha do wizyty ze strony rodziców. Jak to zrobić?

Przed wizytą warto rozmawiać z maluchem o tym, jak ważne jest leczenie zębów oraz jak wizyta u stomatologa wygląda. Taką rozmowę warto przeprowadzić w chwili, gdy dziecko jest wypoczęte i zrelaksowane, na przykład podczas spaceru lub zabawy. Rodzic powinien zbudować wokół tematu atmosferę przygody. Opowiedzieć dziecku, że będzie ono miało szansę zobaczyć, jak wygląda praca dentysty i jak leczy się ząbki. Pod żadnym pozorem nie należy straszyć dziecka! Mówiąc o wizycie u stomatologa stosujmy pozytywne opisy, np. zamiast borowanie czy wiercenie lepiej użyć porównania „naprawianie ząbków”, a zamiast o strachu, mówić o odwadze. Po wizycie warto zapytać Pociechę o jej wrażenia.

Po każdym zabiegu na naszych małych, dzielnych pacjentów czekają drobne nagrody. Dodatkowo gwarantujemy, że w naszej klinice cały zespół dołoży wszelkich starań, aby Państwa Pociechy czuły się u nas bezpiecznie i miło.

Gaz rozweselający u dzieci - dzieci a sedacja wziewna

Ze względu na bezpieczeństwo oraz niską inwazyjność, sedacja wziewna polecana jest szczególnie najmłodszym pacjentom. Podanie gazu rozweselającego pozwala dziecku odprężyć podczas zabiegu, a lekarzowi wykonać wszelkie czynności, niezbędne dla utrzymania prawidłowej kondycji uzębienia malucha.

Sedacja wziewna – kiedy zalecana?

Ze względu na niską inwazyjność, sedacja wziewna zalecana jest szczególnie u najmłodszych pacjentów, zarówno podczas prostych, jak i nieco bardziej zaawansowanych procedur. Z powodzeniem może być stosowana u dzieci od 3. roku życia. Nie tylko uspokaja i rozluźnia małych pacjentów, ale dzięki swojemu działaniu, nie powoduje negatywnych skojarzeń i nieprzyjemnych dolegliwości, co pozwala uniknąć silnego stresu oraz urazów.

Przeciwwskazania

Choć wspomniana metoda znieczulania jest zwykle bezpieczna dla dzieci, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich m.in. katar i schorzenia układu oddechowego czy przewlekłe choroby układu nerwowego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w osobnym artykule, dostępnym na naszej stronie internetowej.