Kilka słów o licówkach

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na estetyczną korektę uśmiechu. Aktualnie licówki należą do jednej z najpopularniejszych metod poprawy wyglądu zębów, gdyż gwarantują szybki i naturalny efekt. Zastanawiasz się, czym właściwie są licówki oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich założenia? Zapraszamy do lektury.

Licówki to uzupełnienie protetyczne w formie specjalnych, pojedynczych nakładek na zęby. Grubość licówek uzależniona jest od korekty jaką chcemy lub musimy wykonać. Najczęściej wykonane są z kompozytu lub porcelany. Stomatolog przykleja je specjalnym materiałem przeznaczonym do cementowania tego typu uzupełnień protetycznych po stronie licowej zębów przednich i bocznych. Preparacja zęba jest minimalna, więc to rozwiązanie pozwala na jak najbardziej zachowawczą korektę protetyczną uśmiechu. Dobrze dobrany kolor, możliwość indywidualnej charakteryzacji oraz staranne wykonanie sprawiają, że licówki mogą do złudzenia przypominać naturalne uzębienie.

Licówki – wskazania

  • korekta przebarwień

  • korekta koloru zębów

  • korekta kształtu

  • odbudowa złamanego lub ukruszonego zęba

  • diastema

Licówki – przeciwwskazania

Najpopularniejsze przeciwwskazania obejmują przede wszystkim nieprawidłowości zgryzu, próchnicę, parafunkcje, bruksizm, brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej, a także nieuzupełnione braki zębowe w odcinkach bocznych.

W celu uniknięcia niedogodności związanych z pobieraniem tradycyjnych wycisków (łyżka z masa wyciskową), Pacjentom Kliniki Alfa Med oferujemy skanowanie wewnątrzustne. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie wykonać licówki w ciągu jednego dnia.