Recesja dziąseł – przebieg, przyczyny i leczenie

Nadwrażliwość, ból podczas jedzenia, krwawienie czy w końcu postępujące obnażenie korzenia zęba mogą być wynikiem recesji dziąseł. Jest to jedna z bardziej skomplikowanych dolegliwości jamy ustnej, a jej leczenie nie należy do najprostszych — nierzadko konieczna jest interwencja chirurgiczna, szczególnie jeśli mowa o bardziej zaawansowanym stadium.

Poniżej omawiamy charakterystykę tego rodzaju schorzenia, jego przebieg, przyczyny, a także metody zwalczania problemu.

Recesja dziąseł — czym jest i jak ją leczyć?

Recesja dziąseł najczęściej objawia się stopniowym cofaniem ich linii, co skutkuje obnażeniem korzenia oraz wizualnym wydłużeniem zęba. Pierwszym symptomem sygnalizującym początki problemu jest nadwrażliwość, wynikająca z odsłonięcia szyjki zębowej. Dolegliwości towarzyszące to przede wszystkim ból, ubytki tkanki i szkliwa, ścieranie powierzchni zęba, a nawet jego rozchwianie. Dodatkowym zagrożeniem jest również zwiększona podatność na próchnicę.

Przyczyn tego typu dolegliwości może być wiele. Począwszy od zaniedbywania higieny jamy ustnej — przede wszystkim rzadkiego lub niedokładnego mycia zębów — aż po uwarunkowania genetyczne. Wśród częstych powodów wymienia się także zgrzytanie i zaciskanie zębów oraz uszkodzenia mechaniczne, na przykład powstałe w wyniku nieprawidłowego i zbyt intensywnego czyszczenia przestrzeni między zębami. Schorzenia te mogą również być wynikiem ubocznym leczenie ortodontycznego.

W kwestii leczenia, podstawą jest tutaj poddanie się specjalistycznej opiece. Stomatolog wybierze plan działania dopasowany do stopnia zaawansowania dolegliwości. Do najczęściej stosowanych metod należą zabiegi chirurgiczne, w tym wolne przeszczepy tkanek miękkich, a także zabieg wygładzenia powierzchni korzenia oraz usunięcia zalegającego kamienia. Innym rozwiązaniem jest również pokrycie odsłoniętych partii materiałem kompozytowym.

Periodontologia — leczenie recesji dziąseł

Więcej informacji na temat problemu recesji dziąseł, jak również innych dolegliwości natury stomatologicznej, dostępne jest w ramach pozostałych wpisów na naszej stronie internetowej. Pełen zakres usług świadczonych przez naszą Klinikę zawarty został w dedykowanej sekcji naszej witryny.