Jak poradzić sobie z dentofobią?

Otacza nas świat, w którym dostępność wiedzy zmienia oblicze wielu zagadnień. Duże zaangażowanie w profilaktykę prozdrowotną sprawia, że jesteśmy świadomi znaczenia działań prewencyjnych. Jednakże w pewnych przypadkach świadomość ta, kryje się w cieniu specyficznego, samoczynnie narastającego lęku.

Gdy lęk ma naprawdę wielkie oczy

Dentofobia to realny problem, z którym boryka się wielu z nas. O ile strach przed wizytą u stomatologa jest efektem działania naturalnego systemu alarmowego, przed tym, co nieznane i niekomfortowe, o tyle niekontrolowany, chorobliwy lęk posiada inną genezę. To stan, w którym boimy się, nie wiedząc czego, nawet w prozaicznych, bezpiecznych sytuacjach.

Cierpiąc na dentofobię, w wyniku irracjonalnego przerażenia unikamy kontaktu ze stomatologiem, jak ognia, decydując się na wizytę dopiero, gdy ból staje się nie do wytrzymania. Unikanie wizyt przyczynia się do pogorszenia stanu jamy ustnej i zwykle kończy się ekstrakcją kolejnych zębów. To błędne koło, z którego warto się wyrwać – dla własnego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Z dbałością o komfort wewnętrzny

Zadaniem lekarza jest wsparcie pacjenta. Odnosi się ono między innymi do tworzenia warunków, w których osoba z dentofobią poczuje się komfortowo. Podczas adaptacji, profilaktycznych spotkań i higienizacji, dentysta pomaga oswoić się z gabinetem i jego specyfiką. Prowadzi też wywiad, pozwalający na dostosowanie metod leczenia do indywidualnych potrzeb. Komunikacja to wielki krok naprzód, w tej początkowo trudnej relacji.

Budując w sobie przekonanie, że dbałość o zęby to zawsze dobra decyzja, warto szukać wsparcia najbliższych. Pomogą zmierzyć się z dentofobią, okażą wsparcie podczas wizyt, uspokoją myśli, gdy te wymkną się spod kontroli. W oczekiwaniu na wizytę, można korzystać z prostych zabiegów, jak czytanie ulubionej książki czy słuchanie relaksującej muzyki – te, w redukcji stresu, są bowiem nieocenione.

W czasie samego zabiegu, można korzystać z sedacji wziewnej, pozwalającej na bezpieczne odprężenie się, przy zachowaniu świadomości i naturalnych odruchów. Silna dentofobia, przy szczególnie inwazyjnym zabiegu może być wskazaniem do znieczulenia ogólnego.

Nowoczesne gabinety proponują rozwiązania farmakologiczne, jak i psychologiczne, wspierające pacjentów na każdym etapie budowania pozytywnych reakcji.