Powszechnie spotykany i równie często uważany za uroczą cechę indywidualną, uśmiech dziąsłowy to wada anatomiczna, w wyniku której między górnym łukiem zębowym, a tak zwaną strefą czerwoną powstaje nieestetyczna dysproporcja. Nadmierna prezentacja dziąseł przy każdym uśmiechu i ich wyraźna dominacja ponad koronami zębów pacjentów zaburza estetykę i geometrię twarzy, nienaturalnie zmieniając jej proporcje. O ile, gdy widoczny jest tylko milimetrowy rąbek dziąseł, problem nie jest naglący, o tyle, gdy strefa czerwona wysokością dorównuje koronom zębów wymagana jest natychmiastowa korekcja.
Estetyka i zdrowie – siła całokształtu
Zaburzenia estetyczne w obrębie twarzy potrafią negatywnie wpływać na samopoczucie, drastycznie obniżając poczucie własnej wartości. Ostatecznie zawsze kończy się to kosztem uśmiechu, który z dnia na dzień zaczyna stanowić barierę nie do pokonania.
Istnieją również wskazania zdrowotne, które decydują o konieczności wykonania korekcji uśmiechu dziąsłowego – trwała ekspozycja tkanek przyzębia i stałe narażenie ich na czynniki środowiskowe przyczynia się do intensyfikacji wysychania błony śluzowej. Co więcej, wada ta może zwiększać częstotliwość występowania stanu zapalnego w obrębie strefy czerwonej.
Choć w wielu przypadkach jest to przede wszystkim wada estetyczna, dla wielu pacjentów stanowi poważny problem, którego skorygowanie może odmienić życie.
Ilu pacjentów, tyle przypadków
Uśmiech dziąsłowy zaburza naturalną harmonię oraz zaburza stosunek strefy białej i czerwonej. Powstawać może z przyczyn m. in. genetycznych, ortodontycznych, będąc wynikiem wady zgryzu i zróżnicowanym podłożu, jak również rozwojowych, bywając skutkiem długotrwałego wyrzynania się zębów. Co ciekawe, na jego wykształcenie się może mieć też wpływ nadaktywność mięśni twarzy, tzw. obszaru mimicznego.
Skuteczne metody korekcji
Jaka nie byłaby przyczyna, najistotniejszy jest fakt, że współczesna medycyna pozwana korygować wadę do poziomu pożądanego, estetycznego uśmiechu. Uwydatnione dziąsła mogą wymagać jednak różnych metod korekcji, w zależności od genezy wady. Najczęściej jednak wykorzystuje się leczenie ortodontyczne, chirurgiczne lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, niekiedy łącząc z sobą możliwości z zakresu wszystkich wskazanych dziedzin.