Implanty zębów
Braki w uśmiechu to zarówno problem estetyczny jak i zdrowotny. Ich skutkiem może być przeciążenie, przemieszczanie i wysuwanie pozostałych zębów oraz problemy ze strony układu pokarmowego. Implantologia to dziedzina wiodąca kliniki Alfa-Med. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych lekarzy jesteśmy w stanie przywrócić dawny uśmiech. Stomatolodzy mają do dyspozycji najnowocześniejsze zaplecze technologiczne oraz medyczne, które znacznie podnosi sukces zabiegów oraz ich bezpieczeństwo.
Wszczepienie implantu jest najnowocześniejszą, najtrwalszą i najdoskonalszą metodą z możliwych, polegającą na uzupełnieniu ubytków bez konieczności szlifowania zdrowych zębów. Wykonany z tytanu, który jest materiałem bardzo dobrze tolerowanym przez nasz organizm. Implanty zębów podczas zabiegu zostają umieszczone w miejscu po ubytku, pełniąc rolę nowego korzenia, stanowi on fundament do dalszej odbudowy protetycznej (korona, most lub proteza). Ilość wszczepionych wkrętów nie musi równać się ilości utraconych zębów, to lekarz podczas konsultacji określa niezbędną ich liczbę pozwalającą na korzystanie z tych rozwiązań bez powikłań.
Pierwszym etapem jest odbycie konsultacji podczas ,której lekarz kwalifikuje do zabiegu oraz przedstawia szczegółowy plan leczenia. Do odbycia konsultacji niezbędne jest zdjęcie pantomograficzne, a przy bardziej skomplikowanych zabiegach tomografia komputerowa, które pozwolą na precyzyjną i prawidłowo postawioną diagnozę. Zdjęcie pantomograficzne oraz tomografię mogą Państwo wykonać w naszej pracowni radiologicznej. Posiadamy dwa cyfrowe tomografy stożkowe Orthophos XG 3D oraz Kodak 9500 oraz aparat pantomograficzny z przystawką cefalometryczną Kodak 8000C, które zapewniają planowanie implantologiczne na najwyższym poziomie. Technologia ta, w połączeniu z najnowocześniejszym wyposażeniem sali zabiegowej i bloku operacyjnego, znacznie podnosi jakość pracy lekarza, co przekłada się na doskonałe efekty, które zadowalają naszych pacjentów.
Kolejny etap, to zabieg czyli umiejscowienie tytanowego wkrętu w kości oraz założenie tymczasowej odbudowy maskującej ubytki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny. Czas wygojenia implantów osadzonych w żuchwie, to około 3 miesiące. Natomiast w przypadku umiejscowienia wkrętu w szczęce - około 6 miesięcy. Jest to czas, w którym kość "zrasta" się z tytanowym „korzeniem”.
Trzecim etapem jest założenie śrub gojących na okres 2 tygodni w celu ukształtowania dziąsła.
Czwartym i ostatnim etapem jest przygotowanie pracy protetycznej na implantach.
Przy pomocy implantów istnieje możliwość:
- odbudowy pojedynczego zęba,
- odbudowy wielu zębów,
- odbudowy wszystkich zębów- za pomocą protezy umocowanej na stałe,
- odbudowy wszystkich zębów- za pomocą protezy ruchomej umocowanej na zatrzaskach.
Implantacja nie jest metodą szybką, ale jest najdoskonalszą i najtrwalszą metodą z możliwych.
W naszej klinice korzystamy z światowego systemu implantologicznego firmy ALPHA BIO TEC:
Jeśli mają Państwo dylemat, czy odbyć zabieg w Bydgoszczy, to w naszej klinice możecie zasięgnąć wszelkich informacji, które rozwieją dotychczasowe wątpliwości. Jakiekolwiek zapytania w tej kwestii, prosimy kierować na adres mailowy:
Co to jest implant?
Implanty zębów mają postać śrubki, która pełni w jamie ustnej funkcje utraconego zęba - jednego lub kilku. Dzięki temu, że do ich produkcji używa się biozgodnego i obojętnego dla organizmu materiału, jakim jest tytan, wszczepy są produktami trwałymi i odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu są w stanie służyć człowiekowi przez długi czas. Ich dodatkową cechą jest to, że nie powodują uczuleń.
Wprowadzane w naszej klinice wszczepy mają formę niewielkiej śrubki, która następnie zostaje wszczepiona w kość. Dodatkowo implanty zębów mogą być wykorzystane do osadzania mostów, protez lub koron.
Rodzaje implantów zębowych
Obecnie istnieje bardzo dużo różnych implantów stomatologicznych. Głównie wyróżnia się wszczepy:
- śródkostne,
- kostne,
- podokostnowe.
Wymienione rodzaje są stosowane w różnych przypadkach – pierwszy z typów jest najbardziej popularny ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Drugi wprowadza się w kości gąbczastej, zaś trzeci typ to implant, który sytuuje się pod okostną. Istnieją również wszczepy wewnątrzśluzówkowe, które umieszcza się w błonie śluzowej.
Przygotowanie do zabiegu
W bydgoskiej klinice Alfa-Med pierwszym etapem przygotowania do zabiegu jest konsultacja z dentystą, na której omawiane są wszystkie szczegóły. Podczas spotkania stomatolog wypytuje o wszystkie istotne informacje i sporządza plan leczenia.
W ramach przygotowania do zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy na zębach znajduje się próchnica lub kamień. Wszystkie dolegliwości powinny zostać całkowicie wyleczone przed zabiegiem. Istotne jest również wykonanie odpowiednich badań radiologicznych, a także badań krwi. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog musi mieć pewność, że pacjent jest w dobrym stanie zdrowia, zaś badania radiologiczne są niezbędne do zaplanowania zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Istnieje kilka przeciwwskazań, przez które nie jest możliwe zrealizowanie zabiegu wprowadzenia tytanowego wszczepu. W szczególności należy powstrzymać się od wykonania zabiegu, jeżeli pacjent:
- jest w ciąży,
- cierpi na choroby psychiczne i reumatyczne,
- choruje na AIDS,
- boryka się z chorobami przyzębia lub z osteoporozą,
- jest niepełnoletni,
- ma epilepsję,
- posiada niską odporność,
- jest nałogowym palaczem lub boryka się z innymi nałogami takimi, jak np. alkoholizm,
- walczy z nowotworem,
- ma nieustabilizowaną cukrzycę.
Zabieg jest również niemożliwy do wykonania, jeżeli w miejscu, w którym planowany był zabieg nastąpił zanik kości lub jest tam zbyt mało miejsca, by wprowadzić tytanowy wszczep.
Zalecenia po zabiegu
Aby przyspieszyć proces gojenia się miejsca wszczepu, po zabiegu wszczepiania implantu, może wystąpić opuchlizna oraz dolegliwości, w których niwelowaniu pomogą zimne okłady oraz środki przeciwbólowe. Przez pierwsze kilka dni po wszczepieniu implantu, nie zaleca się spożywania gorących posiłków. Polecana jest dieta półpłynna oraz posiłki w temperaturze pokojowej.
Należy także dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pomocne mogą okazać się także specjalne płyny, łagodzące stany zapalne oraz zabezpieczające przed namnażaniem płytki bakteryjnej.
Jak dbać o implanty?
Aby odpowiednio zadbać o implanty, należy przede wszystkim dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby warto myć przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem, omijając okolice wszczepu w celu uniknięcia podrażnień. Warto zaopatrzyć się w produkty hamujące rozwój bakterii, mogących zagnieżdżać się w ranie powstałej wskutek zabiegu.
Po okresie rekonwalescencji należy dbać o dobrą kondycję jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej, w celu ograniczenia rozwoju płytki nazębnej.
Powikłania po zabiegu
Choć implanty wykonane są z bezpiecznych, obojętnych dla organizmu materiałów, należy pamiętać, że stanowią ciało obce, a ich wszczepienie może skutkować rozmaitymi powikłaniami. Najczęściej są nimi obrzęki i zasinienia, które zwykle ustępują po kilku dniach.
Znacznie bardziej niekomfortowe dla pacjenta są dolegliwości bólowe, występujące niejednokrotnie nie tylko w obrębie implantu, ale także sąsiadujących zębów. W tym wypadku, pomocne mogą okazać się leki bólowe, które pomogą łagodzić ból.
Po wykonaniu zabiegu mogą również pojawić się objawy, które powinny stać się sygnałem do ponownego odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Należą do nich m.in. gorączka, powiększone węzły chłonne oraz stany zapalne występujące w obrębie wszczepu. W takim wypadku, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, co pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia bardziej zaawansowanych powikłań.